امروز: جمعه 29 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

نقشه برداری چیست؟ 12 ص

نقشه برداری چیست؟ 12 ص دسته: معماری
بازدید: 4 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 17 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 12

نقشه برداری چیست ؟ 12 ص

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

نقشه برداری چیست ؟ 12 ص

كلیه كارها و عملیاتی كه منجر به تهیه نقشه می شود و شامل اندازه گیری نقاط مختلف سطح زمین و نمایش دادن قطعاتی از سطح زمین برروی كاغذ به طوری كه تمام عوارض ، جزئیات و فرم كلی آن معین شده و موقعیت عوارض نسبت به هم مشخص شده باشد .به طور كلی نقشه برداری علم تهیه نقشه می باشد .

مهمترین نقشه برداری كه در كشاورزی كاربرد دارند عبارتند از :

توپوگرافی و توپومتری :

در این گونه نقشه برداری علاوه براینكه وضعیت مسطحاتی منطقه مورد بررسی قرار می گیرد وضعیت ارتفاعی آن نیز مشخص می شود مثلاً در یك زمین كشاورزی علاوه بر اینكه قسمت مسطحاتی مورد بررسی قرار میگیرد ارتفاعهای آن نیز مشخص می شود .

پلانیمتری :

در این نوع نقشه برداری فقط وضعیت مسطحاتی مورد استفاده قرار می گیرد و نقشه هایی كه به این ترتیب نامیده می شود پلان می گویند .

نقشه های مسیر :

كلیه كارهای نقشه برداری مربوط به مسیر را مربوط می شود . مانند تیرهای چراغ برق كنار خیابانها و …

اندازه گیری فاصله در زمین های هموار با استفاده از چشم غیر مسلح :

برای اندازه گیری فواصل كوتاه مثلاً‌ حدود 200 تا 150 متر تتوسط ژالون استفاده می شود . ژالونها میله هایی است فولادی كه یك سر آن نوك تیز است و به داخل زمین فرو می رود . بروی ژالون ها برچسب هایی به رنگ صورتی یا نارنجی می چسبانند كه به راحتی از آن فاصله قابل دیدن باشد .

شرح عملیات :

ابتدا فاصله ای را كه می خواهیم اندازه گیری می كنیم سپس نوك ژالون را برروی نقطه قرارداده و از نگهداره ژالون به عنوان قیم استفاده می كنیم سپس ژالون را به حالت قائم درمی آوریم . برای نقطه دوم نیز عیناً‌ همین كار انجام می وشد (نقطه B ) كه برای انجام این كار یك گروه چهار نفره لازم است . باید دقت شود كته ژالون ها پشت سرهم قرار گیرند چون فاصله كمی دور می باشد و امكان اینكه صدا به سایر افراد نرسد با استفاده از حركات دست به آن LINE دادن می گوئیم استفاده می شود .

چگونگی LINE دادن :

فردی كه پشت ژالون قرارگرفتن ژالون سوم ر ا در راستای دو ژالون ثابت كنترل می كند . اگر برای رسیدن به این وضعیت ژالون سوم قرار باشد كه سمت راست كشیده شود فرد پشت ژالون دست راستش را به صورت افقی نگه میدارد . و اگر خیلی فاصله داشته باشد شدت حركات دست خود را شدیدتر می كند و وقتی كه فاصله كمتر شد دست خود را به آرامی بالا و پائین می كنیم تا اینكه موازی برژالون های دیگر باشد . سپس بعد از اتمام كار علامت OK كه دو دست خود را به طرف بالا می بریم

سپس با استفاده از متر فاصله بین دو ژالون ها را اندازه می گیریم و همه فاصله های اندازه گیری شده بین دو ژالون را برهم جمع می كنیم نقطه AB بدست می آید . برای این كه كار دقیق باشد بعد از اینكه یك رفت را انجام دادیم عمل برگشت را هم صورت می دهیم و از جمع بین عمل رفت و برگشت و تقسیم بر 2 بهترین فاصله A و B بدست می آید .

چگونگی خواندن میر :

پیش از قرائت اعداد منطبق بر تارهای استادیمتری میر باید توسط تراز میر به حالت قائم استوار باشد .

اگرچه اعداد روی میر برحسب دسی متر نوشته می شود اما باید برحسب میلیمترخوانده شود.

به منظور اجتناب از اشتباه دو رقم ، دو رقم خوانده می شود .

مثل شكل مقابل كه 1275 خوانده می شود .

اندازه گیری طول به روش استادیمتری: ( استفاده از نیو )

این روش را می توان به كمك زاویه یاب ها و ترازیاب ها انجام داد . روش استادیمتری یعنی تعیین فاصله به كمك تارهای استادیمتری در این روش با استفاده از دوربین كه بر روی یكی از نقاط مستقر شده و تراز گردیده و به كمك شاخص ( میر ) كه بروی نقطه دیگر به طور عمودی استقرار یافته و فاصله بین دو تار بالا و پائین یعنی L را اندازه گیری می كنیم .

دوربین نیو :

دوربین نیواز چه قسمت هایی تشكیل شده است :

سه پایه كه به كمك تراز كروی باید به تحالت افقی روی سه پایه قرارداشته باشد .

مگسك كه تار قائم را بر وسط میر قرار می دهیم .

پیچ چشمی كه برای واضح كردن تارهای رتیكول

پیچ های سمت راست : برای واضح كردن

پیچ كوچك : جهت حركات پیكومتری

شاقول كه باید وسط سه پایه باشد و عمود بر زمین باشد .

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : نقشه برداری چیست 12 ص , نقشه برداری چیست , دانلود نقشه برداری چیست , تحقیق در مورد نقشه برداری , بررسی نقشه برداری , تحقیق نقشه برداری , دانلود تحقیق نقشه برداری , نقشه برداری

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر