امروز: پنجشنبه 28 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی

پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی دسته: پاورپوینت
بازدید: 2 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 74 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 145

دانلود پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی بررسی بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی پاورپوینت جامع و کامل بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی کاملترین پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی پکیج پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی مقاله بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی

قیمت فایل فقط 20,900 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 145 صفحه

بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی
2 واحد درسی

نام منبع و مؤلف: بدیع، دكتر سیروس شمیسا، انتشارات دانشگاه پیام نور 1382

طرح درس كلیات
بدیع لفظی:
روش تسجیع، روش تجنیس، روش تكرار
بدیع معنوی:
روش تشبیه، روش تناسب، روش ایهام، شیوۀ فرعی تضمّن، شیوۀ فرعی اغفال، ترتیب كلام، روش تعلیل و توجیه
اهداف درس آشنایی با مباحث بنیادی علم بدیع جایگاه درس درس بدیع از دروس پایه دوره كارشناسی زبان و ادبیات فارسی می باشد
كلیات و اصطلاحات هدف كلی: آشنایی با اصطلاحات ضروری برای فهم مطالب فصل های بعدی، بطوری كه بتوان مورد مربوط به هر اصطلاح را در متن فارسی (به صورت كلمه یا جمله) تشخیص داد. هدفهای رفتاری 1- تعریف مفهوم «بدیع»
2- تعریف صنعت «بدیعی»
3- طبقه بندی انواع بدیع و توضیح تفاوت آنها
4- توضیح نقش صنایع بدیعی در آهنگین كردن كلام ادبی
5- تشخیص انواع مصوت ها و اصوات صامت
6- خواندن كلمه بر اساس آوا نوشته
7- تعریف واك و تشخیص تعداد واك در هر كلمه هدفهای رفتاری 8- تشخیص تعداد هجای هر كلمه و تفاوت آن ها از نظر امتداد و كشش صوتی
9- تشخیص روی در هر كلمه
10- تشخیص هجای قافیه در هر كلمه
1- تعریف مفهوم «بدیع» بدیع مطالعه در ابزار و شگردها و فنونی است كه باعث ایجاد موسیقی كلام می‌شوند (در نثر) و یا موسیقی كلام را افزون‌تر می‌كنند( در شعر). به عبارت دیگر بدیع بررسی و شناخت ابزار و شیوه‌هایی است كه به وسیلۀ آن ها در بین اجزاء كلام تناسبات و روابط خاصی به وجود می‌آید. 2- تعریف صنعت «بدیعی» به ابزاری كه موسیقی كلام را به وجود می‌آورند و یا افزون می‌كنند و بین اجزاءكلام روابط هنری به وجود می‌آورند اصطلاحاً « صنعت بدیعی» می‌گویند. این ابزار گاهی جنبۀ لفظی دارند و موسیقی كلام را از نظر روابط آوایی افزون می‌كنند و گاهی جنبۀ معنایی دارند و از طریق تناسبات و روابط معنایی كلام را منسجم‌تر می‌كنند. 3- طبقه بندی انواع بدیع و توضیح تفاوت آنها بدیع لفظی و بدیع معنوی

بحث در ابزاری (صنایعی) كه موسیقی لفظی كلام را افزون می‌كنند یا به وجود می‌آورند موضوع «بدیع لفظی» و مطالعه در ابزاری كه موسیقی معنوی كلام را به وجود می‌آورد موضوع «بدیع معنوی» است. 4- توضیح نقش صنایع بدیعی در آهنگین كردن كلام ادبی یكی از ویژگیهای كلام ادبی، داشتن آهنگ است. اما صرف وجود آهنگ، كلام را ادبی نمی‌كند. مثلاً مصراع « ز فروردین چو بگذشتی مه اردیبهشت آید» دارای آهنگ است اما ادبی نیست. شاعران بزرگ معمولاً با استفاده از یك یا چند ابزار افزونی موسیقی كلام یا ابزاری كه به كلام انسجامی بیش از حد معمول می‌بخشد( صنایع بدیعی) كلام عادی را تبدیل به كلام ادبی می‌كنند و یا اگر كلام ادبی است با اعمال این صنایع بدان حیثیت ادبی افزون‌تری می‌بخشند. 5- تشخیص انواع مصوت ها و اصوات صامت در هر زبانی چند مصوت (به صدا در آورنده) وجود دارد كه به كمك آنها صداهای زبان ادا می‌شود. در زبان فارسی شش مصوت وجود دارد:
الف)‌ مصوت‌های كوتاه: a= -َ e= -ِ o = -ُ
ب) مصوت‌های بلند: ā=آ i= ای u=او
به بقیه اصوات زبان، صامت(گنگ = خاموش) گویند.
»» 5- تشخیص انواع مصوت ها و اصوات صامت
««
صامت‌ها همواره به كمك مصوت‌ها به صدا در می‌آیند (تلفظ می‌شوند)، چنان كه حروف الفبا این وضع را دارند:
ب) be پ) pe ج)je ن)ne
6- خواندن كلمه بر اساس آوا نوشته آوانویسی، املایی است كه با آن همۀ اصوات زبان (صامت‌ها و مصوت‌ها) را بتوان دقیقاً نشان داد. در آوانویسی با اندك تغییر و تصرفی از الفبای لاتین استفاده می‌شود. در آوا نویسی به صورت مكتوب واژه كاری نداریم:
چهČe شما Šomā خواهر xāhar 7- تعریف واك و تشخیص تعداد واك در هر كلمه واك یا واج
به هر یك از صداهای زبان (اعم از صامت یا مصوت) یك واك یا واج گویند: دست dast دارای چهار واك یا صداست (حال آن كه در خط فارسی دارای سه حرف است). 8- تشخیص تعداد هجای هر كلمه و تفاوت آن ها از نظر امتداد و كشش صوتی هجا (بخش):
هجا مجموعه‌ای از اصوات است كه در یك دم یا بازدم ادا شود. هجا در زبان فارسی مركب از یك مصوت و یك یا دو یا سه صامت است. در زبان فارسی شش هجا وجود دارد:
1- صامت + مصوت كوتاه : نه na كه ke
2- صامت + مصوت بلند : با bāبی bi بو bu
3- صامت + مصوت كوتاه + صامت : در dar خور xor 8- تشخیص تعداد هجای هر كلمه و تفاوت آن ...


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 20,900 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی , بررسی بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی , پاورپوینت جامع و کامل بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی , کاملترین پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی , پکیج پاورپوینت بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی , مقاله بدیع رشته زبان و ادبیات فارسی 2 واحد درسی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر