امروز: چهارشنبه 27 شهریور 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی

پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی دسته: پاورپوینت
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 438 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 41

دانلود پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی بررسی برنامه ریزی اقتصادی پاورپوینت جامع و کامل برنامه ریزی اقتصادی کاملترین پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی پکیج پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی مقاله برنامه ریزی اقتصادی تحقیق برنامه ریزی اقتصادی

قیمت فایل فقط 18,700 تومان

خرید

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

 قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : 41 صفحه

برنامه ریزی اقتصادی

اصول برنامه ریزی: بخش اول تعریف برنامه ریزی: 1-تعریف آرتور لوئیس:برنامه ریزی را تهیه و تنظیم مدارکی می داند که حاوی نقشه های هزینه های عمومی برای مدت2یا 4 یا5 ویاحتی 10 سال که حاکی از تصمیم دولت برای خرج در آینده است به شرط آنکه به موقع پول در خزانه کشور باشد.
2-تعریف تین برگر(اقتصاددان هلندی):برنامه ریزی را به معنای وسیع محاسبات مقدماتی به منظور تحصیل بهترین سطح تولید واخذ تصمیمات و نظارت و باز بینی در اجرای آنها می داند.
3-تعریف شارل بتلهایم:برنامه ریزی اقتصادی مجموعه ای از مقررات و ترکیباتی است که به منظور اجرای طرح فعالیت های اقتصادی وضع شده باشد.
برنامه ریزی در سطح کلان ،خرد،طرح،پروژه:
4-تعریف هیرش:برنامه ریزی را ابزار عملی می داند که درآن مقاصد به روشنی معین و راه نیل به هدفها مشخص و وسایل کار مهیا و مسئولان اجرایی آن نیز برگزیده شده باشند.
5-تعریف ژان پیرماسه:برنامه ریزی را فعالیت دولتی میداند که هدفهای تحقق پذیر،پیوسته و همساز و ترتیب تقدم آنها را در مسیر توسعه اقتصادی و اجتماعی مشخص می سازد و سپس وسایل نیل به این مقاصد را معین می نماید وسرانجام ابزار های انتخابی را برای نیل به آرمانهای مورد نظر به کار می اندازد 6--تعریف برنامه ریزی جامع:عبارت است از یک جریان آگاهانه که به منظور دست یابی به اهداف معین و مشخص و انجام یک سلسله اقدامات و فعالیتهای هماهنگ و مرتبط بایکدیگر را در چارچوب امکانات و محدودیت های معین برای آینده پیش بینی می کند.
در تعریف فوق:
1-جریان :برنامه ریزی یک جریان است نه یک امر مقطعی و این جریان مداوم و پویاست که برنامه ها به: میان مدت(5ساله)،بلند مدت(20 ساله) و کوتاه مدت(یک ساله)تقسیم می شود .
2-آگاهانه:الف:آگاهی سیاسی و اجتماعی:در سطح وسیع بین المللی برای مسوولان درجه یک ب:آگاهی تخصصی:برای مسئولان رده های پایین تر.
3-اهداف معین و مشخص:در برنامه های بلند مدت اهداف کیفی مانند(خود کفایی،استقلال،...) عموماً به صورت رهنمود می باشد و هر چه برنامه به سمت اجرا نزدیک تر شود به صورت کمّی در می آید.در برنامه کوتاه مدت ،برنامه کیفی وجود ندارد.بلکه اهداف کمی موجود است.
4-اقدامات هماهنگ و مرتبط:بدون هماهنگی رسیدن به هدف غیر ممکن است.برای برقراری هماهنگی از جدول داده و ستانده استفاده میشود که رابطه بین بخش های مختلف اقتصادی را نشان میدهد و یا از جدول تراز کالاها استفاده میشود.که براساس آن مشخص میشود که هر کالا در کدام بخش باید تولید شود.
5-در چارچوب امکانات و محدودیت های معین:تمام موارد بالا باید در چارچوب امکانات و محدودیت ها عملی شود.امکانات یا بالفعل است یا بالقوه. باید امکانات بالفعل را بشناسیم و به امکاناتی که در طول برنامه اجرا میشود، توجه کنیم و همچنین باید امکانات بالقوه را پیش بینی کنیم و بدانیم که چه امکاناتی در آینده در دسترس است.
6-پیش بینی :همیشه برنامه یک پیش بینی است و لذا ممکن است با واقعیت تطبیق نداشته باشد و در تحت هر شرایط باید امکان تعدیل آن وجود داشته باشد.
تاریخچه برنامه ریزی اقتصادی در تئوری و عمل: برنامه ریزی اقتصادی از جنگ جهانی دوم به بعد در دنیا مطرح شد. از آن زمان که نظام سوسیالیستی در جهان مطرح شد و به خصوص در شوروی که شکوفایی اقتصادی وجود داشت.اولین فردی که دارای تفکر برنامه ریزی بود،مارکس بود.به خاطر این که در نظام سوسیالیستی مکانیزم بازار وجود نداشت و بر اساس برنامه ریزی پیش می رفت.البته مارکس نحوه برنامه ریزی را توضیح نداد.در زمان استالین نحوه برنامه ریزی بیان شد که فاقد مبنای ریاضی بود.اما بعداز او درشوروی و اقمار آن برنامه ریزی براساس ریاضی بوجودآمد.
بعد ها کینز مداخله دولت را در اقتصاد برای ایجاد اشتغال کامل مطرح میکند و ایجاد برنامه ریزی اقتصادی توسط دولت مطرح شد. از دهه 1940 به بعد در کشورهای فرانسه،هلند،بلژیک سازمان برنامه به وجود آمد.در کشور آمریکا،انگلستان و آلمان در آن زمان سازمان برنامه و بودجه وجود نداشت.اما برنامه ریزی بخشی و منطقه ای به طور رسمی در این کشورها بوجود آمد. مراکزی مثل شورای اقتصاد،کمیسیون مشترک و ...،برنامه های اقتصادی دولت را تدوین و تصویب می کردند.در جهان سوم نیز به علت عقب ماندگی ضرورت برنامه ریزی اقتصادی مطرح و انجام شد.
. در هندوستان برنامه ریزی مشابه برنامه کشورهای غربی است و در چین و کوبا و ... مشابه بلوک شرق است.
معایب و مزایای نظام بازار آزاد مزایای بازار آزاد این است که در صورتی که نظام قیمت ها درست کار کنند ،تولید و توزیع کالاها و خدمات به خودی خود صورت میگیرد.


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

قیمت فایل فقط 18,700 تومان

خرید

برچسب ها : دانلود پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی , بررسی برنامه ریزی اقتصادی , پاورپوینت جامع و کامل برنامه ریزی اقتصادی , کاملترین پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی , پکیج پاورپوینت برنامه ریزی اقتصادی , مقاله برنامه ریزی اقتصادی , تحقیق برنامه ریزی اقتصادی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر