امروز: یکشنبه 30 دی 1397
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

پاورپوینت نقش نور در معماری دوره صفویه نمونه موردی مسجد شیخ لطف الله اصفهان

پاورپوینت نقش نور در معماری دوره صفویه نمونه موردی مسجد شیخ لطف الله اصفهان دسته: معماری
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: ppt
حجم فایل: 3786 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

پاور پوینت نقش نور در معماری دوره صفویه نمونه موردی مسجد شیخ لطف الله اصفهان

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

پاور پوینت نقش نور در معماری دوره صفویه نمونه موردی: مسجد شیخ لطف الله اصفهان 20 اسلاید کامل

معماری اسلامی بویژه در ایران تاكید خاصی بر نور دارد. درون یك مسجد شبیه به نور است كه به صورت مصور مادی متبلور شده است و یادآورآیه نور است. در ایران بعلت درخشندگی شدید اشعه آفتاب دراكثر پهنه این سرزمین و شفافیت هوادرمناطق مرتفع، تجربه نور و نیاز به زیستن به فضاهای روشن به عنوان جزئی از زندگی ایرانیان در سراسر تاریخ بوده است. نور عنصر برجسته معماری ایرانی است و نه بعنوان یك عنصر فیزیكی، بلكه به عنوان یك سمبل عقل الهی و سمبل وجود است. نور یك حضور روحانی است كه در سختی ماده نفوذ كرده آن را تبدیل به یك صورت شریف می كند و آن را زیبا و شایسته می سازد كه محل استقرار روان انسانی باشد كه جوهر او نیز ریشه در عالم نور دارد، عالمی كه جز عالم روح نیست.

نقش نور در معماری اسلامی تاكید بسیار گسترده بر اصل تجلی است. نور وظیفه شفاف كردن ماده وكاستن از صعوبت و سردی بنا را عهده دار است. نور بعنوان مظهر وجود در فضای مسجد افشانده می شود تا یكی ازعناصرتشكیل دهنده فضای ادراكی باشد. عنصر نور افشانی مسجدوتقویت سیستم نوری مساجد علاوه بر اینكه خود سمبل عرفانی و معنوی است خود جزئی از تزئینات مسجد نیز به شمار می رود.

این نور افشانی وظیفه مخابره اطلاعات را بخوبی انجام می دهد گاهی اوقات هم باعث صعود فكر و اندیشه انسان به ماورای محدودیت های مادی می شود. نور می تواند تحرك و حیاتی فعال به تزئینات اسلامی ببخشد.

تركیب نور و آب از قدیمی ترین ازواج در معماری مسجد بشمار می روند، آب نمادی است از پاكی و پالایش روحی در محیط مسجد و در تركیب با نور، نمادی است از حاصلخیزی و رشد. امتزاج آب و نور، زیبایی و بركت راهمزمان به محیط مسجد می آورد. نور و تزئینات مسجد، بجای اینكه ذهن را به بند بكشد به جهانی خیالی رهنمون می شود و قالب های ذهنی را درهم شكسته و انسان را به روشنایی دنیایی می كشاندكه تجلی حق در آن است.

هنر و معماری اسلامی نیز از آنجا كه با عالم ملكوت پیوند می خورد، عنصر نور را چون تمثیلی از جلوه وجود مطلق تلقی میكند از این منظر است كه نور بعنوان مظهر وجود در فضای مسجد افشانده می شود تا تبیین كننده هندسه آییینی آن باشد.

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : پاورپوینت , نقش نور در معماری , دوره صفویه نمونه موردی , مسجد شیخ لطف الله اصفهان

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر