امروز: سه شنبه 25 تیر 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

تحقیق و بررسی در مورد فرآیند بودجه ریزی ایران

تحقیق و بررسی در مورد فرآیند بودجه ریزی ایران دسته: اقتصاد
بازدید: 4 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 157 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 7

تحقیق و بررسی در مورد فرآیند بودجه ریزی ایران ساختار بودجه ریزی در ایران دارای مشكلات و ایرادات اساسی است بسیاری از كارشناسان روند تهیه، تدوین، تصویب و اجرای آن را بسیار طولانی می دانندفرآیندی كه در پس هر كدام از آن ها، باید شاهد تغییراتی اساسی در مبنای اولیه آن بود سرانجام آن چه كه از این روند و پس از تصویب بیرون می آید

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

تحقیق و بررسی در مورد فرآیند بودجه ریزی ایران

ساختار بودجه ریزی در ایران دارای مشكلات و ایرادات اساسی است. بسیاری از كارشناسان روند تهیه، تدوین، تصویب و اجرای آن را بسیار طولانی می دانند.فرآیندی كه در پس هر كدام از آن ها، باید شاهد تغییراتی اساسی در مبنای اولیه آن بود. سرانجام آن چه كه از این روند و پس از تصویب بیرون می آید، آن چیزی نیست كه كارشناسان پس از ماه ها بررسی كارشناسی آن را نوشته بودند.عده ای دیگر نیز این نوع بودجه بندی را مناسب كشور نمی دانند و سرانجام بودجه بندی بر مبنای صفر را پیشنهاد كردند.بودجه ریزی بر مبنای صفر با واقع بینی بیش تری نسبت به آن گروه از عملیات و فعالیت های دستگاه های اجرایی كه می توانند جابه جا شده و نتایج پرثمرتری را به بار آورند، می نگرد.اگر چه این روش بودجه ریزی بسیار پیچیده است اما گفته می شود نتایج مطلوبی كه از این روش به دست می آید، ارزش به كار بردن آن را دارد. این روش تمركز و تاكید بر كل تقاضای بودجه دارد و یكی از مشخصه های مهم آن انعطاف پذیری است و به بودجه ریزان این امكان را می دهد كه بین شقوق مختلف اعتباری حق انتخاب داشته باشند. در واقع بر این اساس هر سازمان، برنامه های جدید و قدیم خود را همانند یك فعالیت جدید مورد ارزیابی قرار می دهد. اساس این روش مبتنی بر نوسازی و تحول در سازمان هاست.در این روش درجه اولویت اهداف نسبت به یكدیگر تعیین می شود.گزارش حاضر نتیجه تحقیق گروهی از كارشناسان است كه امكان سنجی نظام بودجه ای تری بر مبنای صفر در ایران را مورد بررسی قرار داده اند. این گزارش در سال 84 برای وزارت امور اقتصادی و دارایی تهیه شده بود.    بودجه بندی فرآیندی مستمر است كه اركان و عناصر آن در بیش تر كشورها تقریبابا یكدیگر شباهت دارند، این وجه تشابه مراحل اساسی بودجه از تهیه و تنظیم تا اجرای آن است. روش هایی كه در این مراحل اعمال می شود به لحاظ هدف یكی بوده، ولی كیفیت به كار گرفتن آن ها ممكن است كم و بیش فرق كند.

    دولت ها عمومابرای تنظیم بودجه، نخست برآوردهای درآمد و هزینه را برای دوره آینده پیش بینی می كنند; سپس از مجموع این برآوردها و تطبیق آن ها با اطلاعات و مفروضات جمع آوری شده، بودجه پیشنهادی را تهیه و تنظیم می كنند و پس از تصویب مراجع صلاحیت دار، برای اجرا آماده می كنند. آن ها روش ها و تدابیر لازم را برای حسن اجرای بودجه به كار می بندند و عمل نظارت به صورت بررسی نتیجه عملیات انجام می گیرد تا به این وسیله از برخورد مسایل و بروز مشكلات جلوگیری شود.

    بودجه از چهار مرحله تشكیل می شود كه در مجموع این چهار مرحله را سیكل بودجه ای نامیده اند; این چهار مرحله عبارتند از:

    1- تهیه و تنظیم و پیشنهاد بودجه (بودجه پیشنهادی)

    2- تصویب بودجه (بودجه مصوب)

    3- اجرای بودجه (بودجه تخصیای)

    4- نظارت و كنترل بودجه (تفریغ بودجه)

    به طور كلی مراحل مختلف بودجه ریزی و نقش هر یك از تصمیم گیرندگان در مراحل گوناگون آن در جدول ارایه شده، آمده است.

قیمت فایل فقط 7,700 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق و بررسی در مورد فرآیند بودجه ریزی ایران

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر